Titulní obrázek


Mercedes-Benz 600 limuzína pro slavné

Válka a její následné období nebylo pro nikoho zrovna jednoduché. I německá automobilka Mercedes-Benz zažívala krušné časy. Velká část továren byla vybombardována. V průběhu války vývoj dost zaostával. Až v roce 1951 se společnost vrátila na výsluní luxusních vozů. A to příchodem Mercedesu 300, oblíbence německé vlády, známého dodnes jako Adenauer Mercedes.

Teprve v roce 1963 se automobilka Mercedes-Benz vrátila do světa luxusu naplno. Představen byl model 600, který v té době hravě zastínil konkurenci, jako byly Rolls-Royce nebo Bentley. K dispozici byla 5,45metrová nebo 6,24metrová verze, na jejíž palubu se vešlo tolik technologických vymožeností, že bylo nutné vyrobit i nový motor. Starý šestiválec na téměř 3,5 tuny jednoduše nestačil.

Mercedes-Benz proto vyvinul vidlicový osmiválec o objemu 6332 cm3, který produkoval 250 koní a 500 Nm točivého momentu. To stačilo k dosažení rychlosti 200 km/h, která plně vyhovovala státníkům, pro něž byla prodloužená verze zrozena. Vůz měl spotřebu 26 l/100 km, v roce 1963 bylo ale do ropné krize ještě daleko. Upřednostňován byl luxus, který Mercedes-Benz 600 Pullman nabízel vrchovatou měrou. Mimo záplavu kůže a dřeva, z nějž bylo možné vyrobit i speciální bar, se vůz mohl pyšnit i televizí – zavazadlový prostor pak zdobila rozměrná anténa. K dispozici byla čtyřdveřová nebo šestidveřová limuzína, celebrity a státníci sahali hlavně po karoserii typu landaulet, jež umožňovala stažení zadní části střechy.

Pokud si pořizujete nové vozidlo nezapomeňte na jeho pojištění. Pojištění vozidla se skládá se zákonného pojištění vozidla, tedy z povinného ručení a z havarijního pojištění vozidla. Informace o typech pojištění, spoluúčastech či připojištěních najdete na specializovaném serveru Srovnávač.cz. Naleznete zde také online kalkulačku povinného ručení.

Není proto divu, že kromě papeže Pavla VI. sáhla po této extravaganci rovněž komunistická smetánka v čele s Leonidem Brežněvem, Fidelem Castrem nebo Josipem Brozem Titem. Mimo ně však Mercedes-Benz 600 sloužil celé řadě známých jmen. Oblíbili si jej Coco Chanel, Elizabeth Taylorová nebo Elvis Presley, projížďku po Bádensku-Württembersku v něm podnikla dokonce britská královna Alžběta II. S ohledem na německou preciznost té doby vůz bezproblémově slouží dodnes, cenám pohybujícím se okolo 3 milionů korun se proto nelze divit.